Vyznáte se v zubních náhradách?

Víte, kdy se stomatolog rozhodne pro můstek nebo korunku, a kdy zvolí cestu zubního implantátu? Opověď je jasná. Pokud je v dásni po chybějícím zubu zdravý kořen, stomatolog zvolí korunku nebo můstek. Jestli je potřebné kořen vybrat, prázdné místo je vhodné vyplnit implantátem, který je nejčastěji vyroben z titanu nebo zirkonoxidové keramiky.

Titanový implantát nasazený do čelisti plní funkci kořene zubu a následně se na něj nasazuje keramická korunka. Tyto dva komponenty pak tvoří téměř dokonalou náhradu zdravého zubu.

Jejich nespornou výhodou je zejména srovnatelná pevnost, jako při přirozených zubech a taky pevné uchycení do čelisti. Pokud je nahrazována stolička, estetický výsledek je obvykle velice dobrý. V případe náhrady řezáků se mohou objevit estetické defekty, zejména při větších ztrátách kostí.

Zubní korunka

Zubní korunka, která bývá nejčastěji celokeramická, je fixní zubní náhrada. Korunkou lze nahradit částečně nebo úplně ztracené zubní tkáně. Její funkcí je vytvoření umělého pláště kolem obroušeného zubu tak, aby byl chráněn před zubním kazem a zároveň ho mechanicky zpevnil. V případě, že se nejedná o velkou ztrátu zuboviny, je možné chybějící část nahradit polokorunkou nebo tříčtvrteční korunkou (v praxi se spíš užívá název onlaye nebo inlaye).

Zubní můstek

Zubní můstek může být vyroben jako celokeramický, zikon-keramický nebo metalokeramický a obvykle bývá nasazen na okolní zuby, které je třeba obrousit, aby dokázaly můstek zafixovat. Můstkem je možné nahradit i dva chybějící zuby.