Co se může skrývat za bolesti zubů?

Za bolestí zubů se může skrývat hned několik příčin, které nemusí být na první pohled zjevné. V první řadě je třeba vědět, že lékaře je potřeba vyhledat vždy, když bolest trvá déle než den či dva. Stomatolog přesně určí příčinu a doporučí vhodnou léčbu a postup.

 

Vypadlá výplň zubu a zubní kaz

Díru, která zůstala po vypadlé výplni, vám zubař překryje novou. Zub bez výplně může být citlivý a bolestivý. Drobný zubní kaz obvykle není cítit. Bolest způsobuje až pokročilá fáze, kdy odvápnění zubní skloviny vplivem bakterií přispěje ke zvýšené citlivosti, až bolestivosti. Naopak drobná tmavá tečka v zubu může být naopak obyčejnou pigmentovou skvrnou.

 

Zánět zubu

Bakterie snadno proniknou z povrchu zubu do jeho středu, pokud zubní kaz nebyl správně ošetřen, co může přerůst v bolestivý zánět zubu. Potlačení bolesti analgetiky a nevyléčení zánětu může vést k odumření zubu, který sice nebolí, ale bakterie pak postupují do kořenového systému a je nutné otevřít a vyčistit kanálky nebo taky vytrhnout zub.

Růst „zubů moudrosti“

Na prahu dospělosti se obvykle prořezávají osmičky, které způsobují nepříjemnosti tehdy, když je čelist menší a nemají prostor pro růst. Lehký otok, tlak v dásni nebo tupá bolest jsou signály, že je stomatolog doporučí extrahovat.

Je třeba připomenout, že zuby mohou být citlivé po provedeném stomatologickém zákroku, například po trhání nebo vrtání mohou bolet. Výjimečně bolest zubů může souviset s jiným ochořením, například se zánětem vedlejších nosních dutin.